1. Je orientální tanec náročný?

 

Z hlediska profesionálních tanečnic není mezi jednotlivými formami tance a jejich náročností rozdíl. Makat se musí prostě všude. Z hlediska studentek je pak náročnost daná zejména požadavky jednotlivých lektorek a skladbou hodin.

 

Moje lekce jsou opravdu fyzicky náročnější než lekce jiných lektorek - posilujeme, drilujeme, intenzivněji protahujeme svaly. Trvám na kvalitě a proto vedu lekce pro náročnější studentky, které se na kurz chodí nejenom odreagovat, ale zároveň se chtějí i tanec naučit. Zastávám filozofii, že lektorka je na hodinách pro své studentky, ale zároveň si své studentky i vybírá. Díky tomu pak na hodinách panuje čilé "pracovní" tempo v přátelské atmosféře. 

 
 
2. Co když mám zdravotní omezení? Mohu tancovat i v těhotenství? 

 

Každé zdravotní omezení je dobé s lektorkou předem konzultovat. Většinu prvků lze modifikovat pro Vaše potřeby a stejně tak je možné nabídnout i alternativy k protahovacím cvikům. Záleží vždy na charakteru daného omezení. Zdůrazňuji, že studentky jsou samy odpovědné za svůj zdravotní stav. Proto pokud Vám např. doporučím vynechat nebo modifikovat některý cvik či prvek, je již na Vás, abyste toto doporučení dodržovaly.

 

Těhotným ženám se nedoporučuje s tancem začínat. Pro zkušenější studentky, které v průběhu kurzu otěhotní, může být tanec naopak velmi prospěšný. To vše je ovšem značně individuální a doporučuji proto Vaši situaci konzultovat s lékařem nebo lékařkou. Každý den pak může být jiný a je nutné respektovat své tělo.

 

3. Jak dlouho trvá, než se orientální tanec / ATS® naučím?

 

Každá profesionální tanečnice Vám poví, že nikdy nebude umět vše a že je potřeba se stále vzdělávat. Naučit se břišní tanec nebo ATS® na dobré úrovni je tedy otázkou několika let. Zvládnutí postoje, základních prvků a jejich svazování je pak záležitost jednoho až dvou roků. Velmi záleží na Vašich predispozicích, počtu navštívených lekcí, Vašich předchozích zkušenostech s tancem nebo jinou formou cvičení a zejména na nadšení, které do tance vkládáte. 

 

Pamatujte, že tanec není jen o výsledku, ale především o cestě, kterou při jeho učení a zdokonalování se procházíme. Vězte, že největší radost jsem prožívala na prvních orientálních kurzech, když jsem měla celou tuto cestu před sebou.

 
4. Jak lekce probíhají?

 

Každá lekce začíná rozehřátím a lehkým protažením. V rozcvičce také využijeme průpravné cviky. Následuje dril jednotlivých prvků nebo kombinací, výuka činelek, troška teorie, výuka choregrafie,... záleží vždy na daném kurzu. Lekce jsou zakončené důkladným protažením a uvolněním.

 
5. Co si mám na lekce obléct? Musím nosit penízkový šátek? 

 

Ideální oblečení jsou úzké kalhoty nebo leginy a uplé tričko (klasické nebo pod prsa). Pokud vlastníte fusion kalhoty, které se od kolen rozšiřují, je dobré si je na hodinu vždy zavázat. Pro správnou kontrolu potřebuji vidět, v jaké pozici jsou Vaše nohy a jak pracují svaly, což v plandavém oblečení není možné. Penízkové šátky naopak nechte doma a případně je nahraďte látkovými (cinkot penízků hodinu ruší).

 

Doporučuji kvalitní sportovní podprsenku a návleky na kotníky, které si můžete přetáhnout i přes paty. Ponožky nebo botky jsou také možné, ale při rozcvičce příliš kloužou a je lepší je tedy na chvíli sundat. Dále si můžete vzít bolerko nebo lehčí mikinu, pokud by vám bylo chladno.

 

Při hodině je dobré doplňovat tekutiny. Můžete si přinést vlastní lahev na vodou nebo si ve studiu půjčit hrneček. Doporučuji také blok pro psaní poznámek.

 
6. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými styly? Co znamená tribal, fusion nebo ATS®? 

 

Tribal, tribal fusion nebo ATS® jsou zcela specifické styly orientálního tance. Přestože mají s klasickým orientem mnoho společného, mají také mnoho odlišného. Hlavní rozdíl je již v samotném základním postoji. Další rozdíly pak nacházíme v držení a vedení paží, volbě hudby a její interpretaci a samozřejmě kostýmech.

 

ATS® (American Tribal Style®) se tančí pouze ve skupině, která podle daných pravidel společně improvizuje. Nenajdete v něm tedy choreografii a celé vystoupení tak vzniká přímo na místě. Skupina je rozdělena na vedoucí a následující. Vedoucí pomocí předem domluvených signálů dává následujícím vědět, jaký prvek nebo kombinace bude následovat. ATS® vyžaduje dobrou sehranost skupiny, aby vše vypadalo jednotně. 

 

Tribal fusion se vyvinul z ATS®. Jak již název napovídá, jedná se o kombinaci tribal stylu z dalším orientálním nebo také neorientálním tanečním stylem. Tribal fusion tančí jak sólistky tak skupiny. Často se využívá choregrafie ale sólistky mohou i improvizovat. Pokud Vás tribal fusion baví a chcete se mu věnovat do hloubky, je žádoucí absolvovat alespoň základní kurz ATS®. 

 

Tribal je potom termín obecný, který se často používá jako synonymum pro tribal fusion nebo ATS®. 

 
7. Tančím klasický orientální tanec už x let. Do jaké pokročilosti se v tribal zařadit?

 

Znalost raks sharki může být pro tribal velkou výhodou ale stejně tak i překážkou. Výhodou proto, že i přes všechny své odlišnosti sdílejí většinu pohybového repertoáru. Nicméně stylizace prvků je trénovanému oku zřejmá na první pohled a právě proto je důležité nepřeskočit úvodní lekce, kde se dozvíte ty nejpodstatnější informace o daném stylu. V navazujících kurzech se již tyto nabyté dovednosti a znalosti jen dále rozvíjí.

 
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now